Audyt energetyczny przedsiębiorstwa
Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016r. nakłada na przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018r. – Prawo przedsiębiorców, obowiązek cyklicznego wykonywania audytów energetycznych przedsiębiorstwa. Powinność ta została wprowadzona w stosunku do dużych przedsiębiorców niezależnie od branży i zużycia energii elektrycznej, ciepła lub gazu ziemnego.
Kim jest duży przedsiębiorca?
Za dużego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
– zatrudniał średniorocznie więcej niż 250 pracowników oraz
– osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartości w złotych 50 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartości w złotych 43 mln euro.
Zwolnienia z przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa
Z powyższych obowiązków w zakresie odbycia audytu energetycznego zwolnieni są właściciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Do wyjątków zaliczają się także przedsiębiorcy posiadający system zarządzania energią (ISO 50001) lub system zarządzania środowiskowego (EMAS), w ramach których przeprowadzono już audyt energetyczny przedsiębiorstwa.
Zgodnie z ustawą, audyt energetyczny przeprowadza się co 4 lata.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest procedurą uzyskiwania informacji o możliwości zmniejszenia zużycia energii we wszystkich obszarach elektroenergetyki przedsiębiorstwa.
W odpowiedzi na istniejący obowiązek wprowadziliśmy do naszej oferty możliwość przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa.
Wieloletnia działalność w obszarze energetyki pozwoliła nam na zdobycie cennego doświadczenia, którym możemy się posłużyć przy wykonywaniu usług audytu.
Oferujemy wykonanie audytu energetycznego zgodnie z wymogami dyrektywy i w oparciu o przepisy Ustawy o efektywności energetycznej.
Przeprowadzony przez nas audyt zakończymy raportem, w ramach którego dokonana zostanie:
1. Analiza zużycia energii w przedsiębiorstwie.
2. Zbadanie procesów technologicznych oraz instalacji pomocniczych.
3. Analiza obiektów budowlanych oraz transportu pod kątem oszczędności energii.
4. Identyfikacja obszarów znaczących strat.
5. Propozycje działań poprawy efektywności energetycznej w zakładzie.
Przeprowadzenie audytu pozwala nie tylko spełnić narzucony obowiązek ale także podjąć słuszną decyzję o wdrożeniu rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej.
Więcej informacji na temat audytu energetycznego przedsiębiorstwa mogą Państwo znaleźć na naszej stronie w zakładce – Baza Wiedzy lub na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki.
Szukasz wykonawcy audytu energetycznego przedsiębiorstwa? Napisz do nas.