BUDOWA TRAFOSTACJI I MODERNIZACJA UKŁADÓW POMIAROWYCH
Stacja transformatorowa (stacja trafo, trafostacja) – stacja elektroenergetyczna, która służy do transformacji średniego napięcia SN (na przykład 20 kV, 15 kV) na niskie nn (400 V), stąd oznaczenie SN/nn.
Wielu naszych klientów wraz z rozwojem firmy znacząco zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną. W efekcie zasadnym jest rozważenie inwestycji we własną stację transformatorową. W wielu przypadkach taka inwestycja zwraca się już po 2-3 latach, dzięki dużo niższym kosztom usług dystrybucyjnych w taryfach B.
Jak wygląda proces inwestycyjny?
- Złożenie wniosku do Operatora Systemu Dystrybucyjnego o określenie warunków technicznych i kosztów nowego przyłącza SN
- Przygotowanie i uzgodnienie projektu trafostacji
- Budowa i odbiór techniczny
- Oszczędzanie na niższych kosztach dystrybucyjnych
Jakie rodzaje stacji transformatorowych wykonujemy?
- prefabrykowane (małogabarytowe w formie kontenera),
- napowietrzne (słupowe, czyli instalowane na słupach – najczęściej betonowych – w sieciach wiejskich lub tymczasowo na budowach),
- wnętrzowe (zlokalizowane w budynkach mieszkalnych, usługowych, przemysłowych itp.).
Modernizacja układów pomiarowych wymagana jest u klientów, którzy mają stacje transformatorowe starszego typu, bez zdalnej transmisji danych. Dostosowanie stacji do zasady "TPA" pozwala klientowi na skorzystanie z liberalizacji rynku energii elektrycznej i dowolny wybór sprzedawcy energii elektrycznej.
Modernizacja układu pomiarowego sprowadza się do instalacji poniższych podzespołów:
- Nowy licznik energii elektrycznej
- Modem transmisji danych
- Zegar synchronizacji czasu
Czasami konieczne jest dodatkowo montaż nowej tablicy pomiarowej, wymiana przekładników napięciowych i prądowych. Prace te znacząco podnoszą koszt całej operacji.