Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego – w styczniu 2022r. w Polsce zostało zarejestrowanych ponad 1,5 tysiąca pojazdów elektrycznych. Całkowita liczba aut na prąd obecnie przekracza już 40 tysięcy.
W ostatnich dniach pierwszego miesiąca 2022r. odnotowano łącznie 39 328 samochodów osobowych i 1 738 pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym.
Na początku roku, liczba osobowych pojazdów elektrycznych wzrosła o 1 451, czyli o 88% w stosunku do stycznia roku poprzedniego. W przypadku dostawczych i ciężarowych samochodów na prąd, grupa ta powiększyła się o kolejne 81 aut, co oznacza wzrost o 145% w porównaniu do 2021r.
Pod koniec stycznia 2022r. po polskich drogach poruszało się 39 328 elektryków, z czego 49% tej liczby stanowiły pojazdy w pełni elektryczne. Pozostała część, czyli 51% to hybrydy typu plug-in, których było 19 898.
Powiększa się także flota elektrycznych motorowerów i motocykli, których na początku tego roku wolumen stanowił 10 667. W siłę rosną również osobowe i dostawcze pojazdy hybrydowe, ich liczba powiększyła się do 334 929. Natomiast park elektrycznych autobusów wzrósł do 655 pojazdów.
Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, jednocześnie wraz z flotą pojazdów elektrycznych rozwija się infrastruktura ładowania.
Na początku tego roku, w Polsce działały 1 992 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Łącznie zainstalowanych ładowarek było 3 893. 28% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 72% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.
W styczniu oddano do użytku 60 kolejnych ogólnodostępnych stacji ładowania ze 109 ładowarkami.
Nawiązując do słów Macieja Mazura – dyrektora zarządzającego Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych, można stwierdzić, iż przybywa coraz więcej stacji. Przez ostatnie trzy miesiące powstało prawie trzy razy więcej ogólnodostępnych stacji bo 280 niż na przełomie 2020/2021r. – 101. Operatorzy stacji ładowania podejmują działania podwyższające moc istniejących punktów, a także zwiększenie liczby ładowarek w już istniejących lokalizacjach.
Dzięki programowi wsparcia uruchomionemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prognozuje się, że nastąpi rozbudowa sieci stacji ładowania. Czwarta edycja programu „Mój prąd” została poszerzona miedzy innymi o możliwość otrzymania dofinansowania na zakup i montaż punktów ładowania elektryków. Pierwsze efekty wdrożonego systemu mogą być widoczne już w drugiej połowie 2022r. w postaci zwiększonej liczby uruchomionych punktów.
Jakub Faryś – prezes PZPM stwierdza, że z roku na rok przybywa pojazdów użytkowych ponieważ większość producentów oferuje już samochody dostawcze o napędzie elektrycznym. Wzrasta także liczba producentów oferujących elektryczne pojazdy ciężarowe do 16t. W najbliższych latach coraz więcej miast planuje zamknięcie swoich centr przed dostawami realizowanymi za pomocą aut spalinowych. Mimo stale rosnącej liczby publicznych punktów ładowania, ich ilość nadal jest niewystarczająca. W przypadku firm transportowych można skutecznie walczyć z tym problemem poprzez budowę dedykowanych punktów ładowania zlokalizowanych w bazach transportowych.
W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie elektrykami, wprowadziliśmy do swojej oferty – stacje ładowania pojazdów elektrycznych firmy Enel X. Więcej szczegółów znajdą Państwo tutaj.
Masz pytanie? Napisz do nas.