loading
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Post Image
10 mar, 2022
Posted by amencel
0 comment

Czy instalacja fotowoltaiczna po zamontowaniu wymaga naszej dalszej uwagi?

Pozyskiwanie energii ze słońca cały czas zyskuje coraz więcej zwolenników. Instalacja fotowoltaiczna dostarcza wymiernych korzyści wszystkim użytkownikom. Tylko do czerwca 2021 roku w Polsce zostało zamontowanych ponad 602 tys. instalacji. Panele słoneczne zainstalowane w gospodarstwie domowym, czy w firmie nie tylko pozwalają nam na obniżenie miesięcznych rachunków za prąd. Oddziałujemy również tym samym na zmniejszenie negatywnego wpływu, jaki wywieramy na środowisko.

Instalacja fotowoltaiczna – praktyczne rady

Wiele osób po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci już nic przy niej nie robi, traktując ją jako całkowicie bezobsługową. Oczywiście nie jest to błędne podejście i można tak postępować, bo fotowoltaika nie wymaga dodatkowej uwagi. Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli chcemy aby panele fotowoltaiczne pracowały efektywnie i dostarczały nam prąd na równym poziomie, wymagają regularnej pielęgnacji oraz mycia. Osadzające się na nich liście, kurz bądź niespodzianki zostawiane przez ptaki czy inne zanieczyszczenia mają wpływ na wydajność działania modułów fotowoltaicznych. Jeżeli chcemy się nią cieszyć przez 30-40 lat (a tyle wytrzymają dobre panele), musimy ją regularnie czyścic i serwisować.

Coroczny serwis instalacji fotowoltaicznej powinniśmy traktować jako obowiązek. Nie ma żadnych kar, jeżeli tego nie zrobimy. Ale z drugiej strony panele mają na ogół 12-15 lat gwarancji, więc powinniśmy tego pilnować i wykonywać serwis regularnie aby jej nie stracić. Taki serwis kosztuje zaledwie 200-300 zł, więc lepiej jest zapłacić niewielką kwotę niż narażać się na poważną awarię, która może już wynieść zdecydowanie drożej.

Przegląd sieci trwa tylko ok. 30 minut. Cała procedura obejmuje wszelkie pomiary elektryczne, termiczne czy uziemienia. Należy również obejrzeć same panele, aby sprawdzić i stwierdzić ewentualne rysy, pęknięcia lub uszkodzenia pod wpływem warunków pogodowych. Jeżeli stwierdzimy coś takiego a jest to ewidentnie wina produktu, w takiej sytuacji będziemy mogli domagać się wymiany uszkodzonego panelu w ramach gwarancji.

Serwis i ogląd instalacji fotowoltaicznej jest właściwie jedyną rzeczą, którą musimy robić przy korzystaniu z tego źródła energii, aby cieszyć się nią przez długie lata bezawaryjnością systemu.

instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna – jak należy o nią dbać?

Instalacje fotowoltaiczne powinny być serwisowane, konserwowane oraz regularnie czyszczone z wielu powodów. Czyste urządzenie po prostu lepiej pracuje, odbierając i przetwarzając więcej energii słonecznej, co przekłada się na domowy budżet. Co więcej, regularnie czyszczone urządzenie znacznie rzadziej się psuje. Producenci paneli co prawda zabezpieczają je przed takimi wypadkami odpowiednimi powłokami, ale zalegające nieraz latami coraz większe warstwy niezmytych osadów różnego pochodzenia mogą doprowadzić do uszkodzeń.

Badania przeprowadzone w Wyższej Szkole Technicznej w Bernie wykazują, iż czysta powierzchnia paneli poprawia ich wydajność nawet o 14 procent.

Jeśli natomiast na panelach będzie zalegał kurz, liście, czy inne zanieczyszczenia, musisz liczyć się ze stratami mocy na poziomie 8-15%.

Zalecane jest, aby panele słoneczne poddawać gruntownemu myciu do dwóch razy w ciągu roku. Pierwsze gruntowne czyszczenie powinniśmy przeprowadzić podczas wiosny, po ustaniu opadów śniegu. Pozwoli nam to usunąć zanieczyszczenia naniesione przez opady w czasie zimy. Kolejne mycie paneli słonecznych zalecane jest późną jesienią. Dzięki temu pozbędziemy się liści, gałęzi oraz różnych związków organicznych.

Dla utrzymania dobrej sprawności instalacji fotowoltaicznej równie ważna jest pora dnia jej mycia. Powinniśmy robić to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy panele słoneczne nie są nagrzane. Czyszczenie ich w południe, podczas intensywnego nasłonecznienia może uszkodzić ogniwa. Nagłe schłodzenie instalacji może jej bardzo zaszkodzić.

Jak czyścić panele?

Możliwości są dwie. Rozwiązaniem, które uwalnia od wszystkich problemów związanych z czyszczeniem instalacji, jest zamówienie specjalistycznej usługi w wykwalifikowanej firmie. A co jeśli chcemy zrobić to na własną rękę?

Z panelami należy obchodzić się bardzo delikatnie. Do pielęgnacji należy używać miękkiej gąbki. Szorstkie myjki mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli. Myjki ciśnieniowe również są zabronione, ponieważ mogą rozszczelnić łączenia modułów.

Fotowoltaikę możemy myć specjalistycznymi środkami polecanymi przez producenta, wodą o miękkim odczynie lub łagodnym roztworem wody z octem przy użyciu delikatnej szczotki lub gąbki, np. wykonanej z nylonu. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu smug i zarysowań na powierzchni fotowoltaiki.

Do usuwania resztek śniegu używamy delikatnej szczotki lub płaskiego mopa. Najlepiej do mycia posłuży nam środek będący mieszanką „pół na pół” demineralizowanej wody i izopropanolu.

Samoczyszczące się panele

Dla osób zapracowanych i nielubiących sprzątać jest też dobra wiadomość. Od jakiegoś czasu na rynku fotowoltaicznym dostępne są panele wyposażone w zraszacze. W pierwszej kolejności z dysz wydostaje się woda z mydłem, a następnie całość spłukiwana jest wodą. Cały proces jest wykonywany oczywiście pod niskim ciśnieniem, które jest bezpieczne dla instalacji i jej nie uszkodzi. Część paneli pokryta jest również specjalną dodatkową nanopowłoką, która ułatwia czyszczenie paneli a utrudnia osiadanie się brudu.

Zakup i montaż paneli słonecznych wciąż nie należy do tanich inwestycji mimo różnych dofinansowań. Warto jest więc pamiętać o odpowiednej pielęgnacji i serwisie w celu uniknięcia kolejnych wydatków związanych z naprawą lub wymianą paneli z naszej przydomowej elektrowni. Zadbana instalacja z całą pewnością bardziej nam się opłaci.

Masz pytanie? Napisz do nas.

MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt pn. „Specjalistyczna usługa doradcza w zakresie przygotowania specyfikacji procesów" w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20 Numer wniosku o dofinansowanie realizacji projektu: RPPD.01.04.01-20-2502/20 Celem projektu jest rozwój i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ poprzez skorzystanie z profesjonalnej usługi doradczej o charakterze prorozwojowym, która polega na przygotowaniu specyfikacji procesów. Wynikiem doradztwa jest opracowanie nowej, innowacyjnej usługi informatycznej dostosowanej do profilu i aktualnych potrzeb firmy. Poprzez przeprowadzenie profesjonalnego doradztwa i wdrożenie strategii procesowych firma uzyska szanse na zwiększenie udziału w rynku, otwarcie nowych oddziałów, a co za ty idzie wzrost zatrudnienia, zysku i rentowności przedsiębiorstwa Końcowym efektem będzie rozwój firmy, uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 47 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 39 950,00 PLN.
MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt ” Opracowanie kompleksowej strategii marketingowej online (SEO/SEM) w oparciu analitykę internetową i Data Driven wraz z nadzorem przy wdrożeniu usługi.” w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20, Nr umowy: UDA-RPPD.01.04.01-20-2501/20-00 Celem projektu jest rozwój przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ, poprzez skorzystanie z usługi prorozwojowej dotyczącej opracowania i wdrożenie kompleksowej strategii marketingowej online. Firma Max Energy Sp. z o.o. dzięki projektowi uzyska szanse na wzrost udziału w rynku i ekspansję na inne województwa, poprawę wizerunku, zdobycie przewagi konkurencyjnej i rozpoznawalności, a co za tym idzie - wzrost rentowności przedsiębiorstwa. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 45 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 38 250,00 PLN.