Zmiany w prawie o odnawialnych źródłach energii (OZE) wprowadzone przez polski rząd umożliwiły budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kWp bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. To znaczne uproszczenie i dzięki temu fotowoltaika będzie rozwijała się jeszcze szybciej!
Dotychczasowe regulacje określały zwolnienie z pozwolenia tylko dla mikroinstalacji do 50 kWp.
Wprowadzenie zmiany związane jest z wymogami Unii Europejskiej. Zobowiązują one Polskę do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej.
Do tej pory, by zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy przekraczającej 50 kWp, właściciele musieli uzyskać pozwolenie na budowę. Procedura najczęściej była długotrwała oraz kosztowna. Na wielu inwestorów mogło to działać odstraszająco.
Jednakże, przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy o OZE wprowadza znaczące zmiany. Od tej pory instalacje o mocy do 150 kWp są zwolnione z obowiązku uzyskania zgody na budowę. To znacznie ułatwia oraz przyspiesza cały proces inwestycji.
Wprowadzenie zwolnienia z pozwolenia na budowę dla większych instalacji fotowoltaicznych to wymóg, który musi zostać wprowadzony do polskiego prawa. Wynika to z zapisów unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED II).
Ma to zapewnić przyjęty 25 kwietnia 2023r. przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o OZE (UC99).
Uproszczenie procedur związanych z budową większych instalacji pv ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej kraju oraz pomoc w osiągnięciu celów związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych.
Nowelizacja zawiera jeszcze szereg innych regulacji dotyczących m.in. biogazu, biometanu, klastrów energii oraz gwarancji pochodzenia.
Zmiana przepisów przynosi korzyści zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak również dla przedsiębiorstw. Uproszczenie procesu inwestycyjnego pozwala na szybsze i tańsze realizowanie projektów fotowoltaicznych o większej mocy. Ponadto, większe instalacje generują więcej energii, co przekłada się na większą oszczędność i szybszy okres zwrotu z inwestycji.
Wprowadzenie nowych przepisów może przyczynić się do wzrostu liczby instalacji fotowoltaicznych o mocy 50-150 kWp. Taka sytuacja sprzyja dalszemu rozwoju rynku OZE, a także zwiększeniu konkurencyjności przedsiębiorstw zajmujących się montażem i serwisowaniem instalacji fotowoltaicznych.
Z jednej strony jest to oczywiście świetna informacja, ponieważ ułatwi to przeprowadzenie większych inwestycji. Pozwoli także na znaczne przyspieszenie polskiej transformacji energetycznej i przestawienie jej na zielone tory.
Niestety, z drugiej strony, należy pamiętać, że nasze sieci przesyłowe są przestarzałe. W związku z tym już w niektórych miejscowościach sprawia to problemy. Prowadzi to do wyłączania się niektórych instalacji.
Bez rewitalizacji infrastruktury wraz z przyłączaniem coraz większych mocy problem będzie się nasilał.