18 maja 2022 roku padł kolejny rekord związany z Odnawialnymi Źródłami Energii. Fotowoltaika w Polsce pracowała z najwyższą mocą, która wynosiła niemal 6,6 GW. Jest to najlepszy i najnowszy jak do tej pory wynik w historii polskiej fotowoltaiki. Poprzedni rekord osiągnięty przed tygodniem wynosił 5,76 GW. Oznacza to pobicie poprzedniego rekordu o 0,8 GW w zaledwie tydzień.
Fotowoltaika zaspokoiła tym samym 30 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Z informacji, które podaje serwis energy.instrat.pl opierając się na danych z europejskiego stowarzyszenia operatorów sieci przesyłowych ENTSO-E, elektrownie fotowoltaiczne po godzinie 12 pracowały z mocą ponad 6,58 GW. Jest to najlepszy wynik polskiej fotowoltaiki w historii.
Wynik ten niemal został podtrzymany przez następne godziny, w których wyniósł kolejno 6,58 i 6,56 GWh mocy. Na tak dobry wynik wpłynęły idealne warunki, które w tych godzinach były dla instalacji.
Podczas rekordowej generacji energii z fotowoltaiki, spadła produkcja z energetyki wiatrowej. Był to minimalny poziom, który wynosił tylko ok 300MW. Jednakże wiatraki pracowały intensywniej w czasie gdy do sieci przestała być przesyłana energia z instalacji fotowoltaicznych w porze porannej i wieczornej. Wtedy moc z energetyki wiatrowej była nawet o 10 razy większa.
W ciągu całego dnia – 18 maja, fotowoltaika oddała do sieci 60,34 GWh energii. Uklasyfikowało to ją na drugim miejscu pod względem najważniejszych źródeł wytwarzania energii w Polsce zaraz po elektrowniach węglowych.
Dla porównania można dodać, że elektrownie na węgiel kamienny wprowadziły do sieci 202,92 GWh energii, a elektrownie na węgiel brunatny – 115,67 GWh. Elektrownie gazowe wyprodukowały 25,61 GWh energii, czyli znacznie mniej od fotowoltaiki. Z kolei elektrownie wiatrowe oddały do sieci 20,78 GWh. Następne są elektrownie biomasowe z 5,38 GWh energii elektrycznej. Generatory zasilane ropą (4,88 GWh), elektrownie wodne (4,08 GWh), a elektrownie szczytowo-pompowe dostarczyły 2,23 GWh energii.
Tego dnia krajowe źródła wytworzyły 441,9 GWh energii elektrycznej. Udział fotowoltaiki w produkcji ukształtował się na poziomie 13,6 procent. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że realna generacja energii z fotowoltaiki była jednak wyższa. Część wyprodukowanej energii została wykorzystana na miejscu przez prosumentów, których instalacje stanowią aż ¾ całkowitej mocy w polskiej fotowoltaice.
Poprzedni rekord generacji energii z fotowoltaiki z 10 maja wynosił 5,76 GW. Całodzienna generacja osiągnęła tego dnia 51,26 GWh. W pierwszych 18 dniach maja elektrownie PV dostarczyły do sieci 751,1GWh energii i jest to dużo lepszy wynik od notowanej w tym samym okresie generacji wiatrowej, która wynosiła 648,1 GWh.
Pierwsze cztery miesiące tego roku generacji z fotowoltaiki według danych operatora sieci przesyłowej PSE zaowocowały odpowiednio: w 143 GWh, 279,5 GWh, 795,3 GWh oraz 845,5 GWh.
Jak podaje Agencja Rynku Energii łączna moc elektrowni fotowolotaicznych na koniec marca wynosiła już 9 401,1 MW. W stosunku do poprzedniego miesiąca jest to wynik o 633 MW wyższy. Z kolei porównując z końcem marca zeszłego roku to moc elektrowni fotowoltaicznych wzrosła ponad dwukrotnie. Przed rokiem było to jeszcze 4 480,7 GW.
Łączna moc odnawialnych źródeł energii w Polsce na koniec marca wynosiła 18 768,7 MW w stosunku do 13 060,7 MW przed rokiem.
Energia fotowoltaiczna staje się w Polsce coraz bardziej atrakcyjna. Pomimo bycia dość dużą inwestycją, dość szybko się zwraca, a przy rosnących cenach prądu, ten czas jeszcze się skraca. Właśnie dlatego krajowe wyniki ciągle się poprawiają.