Fotowoltaika a kolektory słoneczne

FOTOWOLTAIKA

max-energy-fotowoltaika5

Czy fotowoltaika to to samo co kolektory słoneczne (solary)?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa różne urządzenia. Oba korzystają z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne służą jednak do produkcji prądu, czyli zamieniają energię promieniowania słonecznego (konwersję) na energię elektryczną. Kolektor natomiast używa energii słonecznej (ciepła) do podgrzania płynu (np. wody). Mimo, że panele fotowoltaiczne mogą wyglądać podobnie do kolektorów, ich przeznaczenie jest odmienne.

Jaki wpływ ma pogoda na efektywność pracy paneli i kolektorów?

Fotowoltaika podobnie jak kolektory bardzo dobrze działa w bezchmurne dni przy temperaturze 25°C. Ale czy efektywność paneli fotowoltaicznych w różnych warunkach pogodowych jest taka sama jak kolektorów słonecznych? Sprawność urządzeń spada wraz zachmurzeniem, ale nawet przy pełnym zachmurzeniu nie osiąga wartości zerowej. Jednocześnie w temperaturach bardzo wysokich ogniwo fotowoltaiczne nie osiąga lepszych wyników niż w temperaturze do jakiej zostało zaprojektowane. Porównując z kolektorami słonecznymi (solarami), efektywność paneli w różnych warunkach pogodowych plasuje się pomiędzy efektywnością kolektorów płaskich, a próżniowych.

Czy mogę jednocześnie korzystać z fotowoltaiki i kolektorów słonecznych?

Tak, oczywiście. Oba urządzenia muszą być jedynie wystawione na działanie promieni słonecznych, toteż konieczne jest ustawienie ich tak aby nie zasłaniały sobie wzajemnie słońca. Jeśli jednak dysponujesz odpowiednią powierzchnią, możesz zainstalować obie instalacje korzystające z energii słońca. W żaden sposób nie przeszkadzają one sobie wzajemnie.

Jaką powierzchnię dachu zajmuje Moduł Solarny oraz Moduł Fotowoltaiczny?

Wymagana, niezacieniona powierzchnia dachu do montażu Modułu Solarnego to min. 13 m2, do montażu Modułu Fotowoltaicznego min. 30 m2. Kąt nachylenia dachu powinien się zawierać w przedziale 25 – 60°, a optymalna orientacja paneli solarnych to kierunek południowy, ewentualnie południowo – zachodni, w ostateczności południowo – wschodni. Moduły fotowoltaiczne montujemy na 2 sposoby: na połaci południowej dachu lub dzieląc instalację między wschodnią i zachodnią połać dachu.