Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci

FOTOWOLTAIKA

max-energy-fotowoltaika6

Osoby, które będą chciały przyłączyć instalację o mocy mniejszej niż wydane uprzednio warunki przyłącza, zobowiązane będą jedynie zgłosić ten fakt operatorowi. Zasada ta dotyczy instalacji fotowoltaicznych o mocy mniejszej niż 50kWp.

Czy operator sieci energetycznej ma obowiązek przyłączyć moją minielektrownię słoneczną?

Tak. Operator ma taki obowiązek. Odbywa się to na podstawie zgłoszenia do OSD.

Ile kosztuje wymian licznika na dwukierunkowy?

Wymiana licznika na dwukierunkowy jest bezpłatna, tak samo jak cały proces podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej.

Jaka jest różnica pomiędzy mocą przyłączeniową, a zużyciem energii w domu?

Należy rozróżnić moc przyłączeniową od ilości zużywanej energii w skali roku. Jeżeli Twoje rachunki za energię elektryczną wynoszą około 200 zł miesięcznie to zużycie energii przez Twoje gospodarstwo domowe jest na poziomie około 330 kWh miesięcznie co w skali rocznej daje zużycie na poziomie około 4 MWh. To właśnie do wielkości zużycia energii w skali roku dobieramy system fotowoltaiczny. Standardowa moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego wynosi 13 kW, jednak to nie ona decyduje o wysokości płaconych rachunków. Określa ona ile maksymalnie odbiorników (np. żelazko, piekarnik, pralka) możemy włączyć równocześnie. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,32 kW pokrywa średnie zapotrzebowanie roczne 4 MWh gdyż każdy zainstalowany 1 kW mocy produkuje w skali roku 950 kWh, co dla systemu o mocy 4,32 kW daje produkcję w skali roku na poziomie 4,1 MWh.