Zalety i wady fotowoltaiki

FOTOWOLTAIKA

max-energy-fotowoltaika7

Czy fotowoltaika jest odporna na warunki atmosferyczne?

Tak. Panele zostały zaprojektowane by wytrzymywać burze, gradobicia, czy temperatury -30°C. Mają większą odporność na warunki atmosferyczne niż nowoczesne okna, czy drewniane budynki.

Jak długo działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne mają bardzo długi czas użytkowania. Przez pierwsze 20 lat po założeniu instalacji powinna ona działać bez zarzutu. Potem sprawność paneli zacznie powoli spadać. Po 25 latach użytkowania będą one miały ok. 90% pierwotnej sprawności. Producenci zdają sobie sprawę jak trwały jest ich produkt i proponują wieloletnie gwarancje.

Czy korzystanie z paneli fotowoltaicznych może wpływać na okolicę?

Wpływ paneli fotowoltaicznych jest identyczny jak każdego innego przedmiotu nie przepuszczającego światła. Panele na dachu nie wpływają na otoczenie bardziej niż sam dach. Panele na wysięgnikach wpływają na otoczenie w ten sposób, że dają nieco cienia. Nie mają wpływu na faunę i florę, ich skala jest zbyt mała by wpłynąć na temperaturę otoczenia.

Czy fotowoltaika powoduje hałas?

Same panele nie powodują żadnego hałasu. Jedynie inwerter wytwarza dźwięk o głośności ok. 18-25 dB. To znaczy, że bezpośrednio przy inwerterze słychać szum o natężeniu zbliżonym do ludzkiego szeptu. Inwertery dużych farm fotowoltaicznych są znacznie głośniejsze i dlatego montowane są w oddzielnych pomieszczeniach.

Czy fotowoltaika powoduje emisję CO2 i innych substancji?

Nie. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnych substancji chemicznych. Nie używa się w niej również żadnych substancji płynnych czy gazowych, które mogłyby wyciec w momencie fizycznego uszkodzenia.

Dlaczego ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym?

Ogniwa fotowoltaiczne produkują przez bardzo długi okres energię z nieskończonego w ludzkiej skali źródła – promieniowania słonecznego. W przeciwieństwie do innych typów elektrowni nie wymagają dostarczenia paliw kopalnych, nie emitują spalin i nie powodują hałasu. Mają znikomy wpływ na faunę i florę w okolicy. W razie potrzeby są łatwe w demontażu i wykorzystują surowce możliwe do przetworzenia ponownie.