loading
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Post Image
12 sty, 2023
Posted by amencel
0 comment

Największa turbina wiatrowa na świecie już działa!

Turbina wiatrowa Vestas V236-15 MW
Fot. Vestas / Materiały prasowe

W Danii produkcję energii rozpoczęła ogromna elektrownia wiatrowa, która pod względem zainstalowanej mocy stała się największą tego typu instalacją na świecie.

Gigantyczna turbina wiatrowa Vestas o mocy 15 MW kilka dni temu wytworzyła pierwszą 1 kWh energii elektrycznej.

Obecnie największy wiatrak na świecie zostanie również wykorzystany w polskich projektach offshore. Co więcej, będzie częściowo produkowany w Polsce!

Elektrownia wiatrowa V236-15.0 MW

W duńskim narodowym centrum testowym energetyki wiatrowej Osterild w Jutlandii Zachodniej zainstalowany został prototyp elektrowni wiatrowej Vestas V236-15.0 MW.

Turbina o mocy jednostkowej 15 MW i średnicy łopat wirnika liczącej 236 metrów stała się największym tego typu obiektem na świecie.

Turbina już produkuje energię i w najbliższych miesiącach przejdzie serię testów. Pozwoli to na zapewnienie niezawodności konstrukcji oraz umożliwi uzyskanie certyfikatów i rozpoczęcie seryjnej produkcji turbiny w 2024 roku.

Jaką wysokość i wydajność będzie mieć największa turbina wiatrowa na świecie?

Wysokość całej konstrukcji ma wynosić około 280 m. Turbiny na morskich farmach wiatrowych mogą być znacznie wyższe niż te na lądzie, co oznacza, że ​​mogą wykorzystać więcej energii wiatru i wytwarzać więcej energii elektrycznej.

Prototypowe łopaty mają mieć długość aż 115,5 m. Zapewniają tym samym współczynnik wydajności przekraczający 60%, dzięki czemu mniejsza liczba turbin umożliwia większą roczną produkcję energii niż kiedykolwiek wcześniej.

Największa turbina wiatrowa na świecie ma w skali roku produkować około 80 GWh energii elektrycznej.

Odpowiada to zasileniu około 20 000 europejskich gospodarstw domowych rocznie.

Zielona energia, którą dostarczy wiatrak, pozwoli na ograniczenie emisji ponad 38 000 ton CO2 (w stosunku do technologii opierających się na spalaniu węgla). To ekwiwalent usunięcia z dróg 25 000 samochodów osobowych rocznie.

Porównując dotychczasowy największy model morskiej turbiny duńskiego producenta – nowa turbina ma wytwarzać aż o 65% więcej energii w skali roku.

Turbina zaprojektowana jest do pracy w warunkach silnego wiatru i ma wytrzymałość na ekstremalne warunki pogodowe.

Fabryka w Szczecinie

W przyszłości produkcja wielkich elektrowni wiatrowych Vestas będzie odbywała się w Polsce.

Vestas zbuduje w Szczecinie nową fabrykę, która ma zostać ukończona w 2024 roku.

Fabryka ma zatrudniać 700 osób i produkować 400 turbin rocznie.

W fabryce będą produkowane gondole właśnie do największych na rynku turbin wiatrowych. Ich elementy mają zostać wykorzystane w Baltic Power, czyli wspólnym projekcie Orlenu i kanadyjskiego Northland Power farmy wiatrowej na Bałtyku.

Morska farma wiatrowa Baltica ma osiągnąć moc do 1,2 GW. Inwestycja ma powstać za trzy lata w odległości około 23 km od brzegu na wysokości Choczewa i Łeby. Na obszarze farmy Baltic Power liczącym ok. 130 km2 stanie 76 turbin V236-15.0 MW firmy Vestas. Polski projekt będzie jednym z pierwszych farm wiatrowych na świecie, który wykorzysta tą turbinę.

Warto dodać, że Vestas to jeden z największych producentów turbin wiatrowych na świecie, który w ciągu ostatnich 25 lat dostarczył około 1500 turbin wiatrowych o łącznej mocy 8000 MW do projektów realizowanych w Europie.

W Danii krajowy udział wiatru w energii elektrycznej wynosi aż 48%.

Masz pytanie? Napisz do nas lub zadzwoń.

Służymy pomocą 🤝

📞 856 671 300

📩 marketing@max-energy.pl

MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt pn. „Specjalistyczna usługa doradcza w zakresie przygotowania specyfikacji procesów" w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20 Numer wniosku o dofinansowanie realizacji projektu: RPPD.01.04.01-20-2502/20 Celem projektu jest rozwój i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ poprzez skorzystanie z profesjonalnej usługi doradczej o charakterze prorozwojowym, która polega na przygotowaniu specyfikacji procesów. Wynikiem doradztwa jest opracowanie nowej, innowacyjnej usługi informatycznej dostosowanej do profilu i aktualnych potrzeb firmy. Poprzez przeprowadzenie profesjonalnego doradztwa i wdrożenie strategii procesowych firma uzyska szanse na zwiększenie udziału w rynku, otwarcie nowych oddziałów, a co za ty idzie wzrost zatrudnienia, zysku i rentowności przedsiębiorstwa Końcowym efektem będzie rozwój firmy, uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 47 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 39 950,00 PLN.
MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt ” Opracowanie kompleksowej strategii marketingowej online (SEO/SEM) w oparciu analitykę internetową i Data Driven wraz z nadzorem przy wdrożeniu usługi.” w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20, Nr umowy: UDA-RPPD.01.04.01-20-2501/20-00 Celem projektu jest rozwój przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ, poprzez skorzystanie z usługi prorozwojowej dotyczącej opracowania i wdrożenie kompleksowej strategii marketingowej online. Firma Max Energy Sp. z o.o. dzięki projektowi uzyska szanse na wzrost udziału w rynku i ekspansję na inne województwa, poprawę wizerunku, zdobycie przewagi konkurencyjnej i rozpoznawalności, a co za tym idzie - wzrost rentowności przedsiębiorstwa. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 45 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 38 250,00 PLN.