loading
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Post Image
12 sty, 2024
Posted by Ola Bartłomiejczuk
0 comment

 Nowe taryfy dystrybucyjne na 2024r

Początek grudnia 2023 roku okazał się być emocjonującym czasem dla firm powiązanych z energetyką, jak i dla większości społeczeństwa. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dystrybucyjne na rok 2024. To ważne, obecna Ustawa z dnia 7 grudnia 2023r. O zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, która została zatwierdzona oraz podpisana przez Prezydenta, ma funkcjonować od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2024r. Uwadze społeczeństwa nie umkną fakt, że w górę poszybowała np. opłata mocowa. Już dziś widzimy wzrost z poziomu 102,40zł/MWh na 126,70zł/MWh. Różnica 24,30zł to blisko 24% wzrostu względem ubiegłego roku. Dodatkowo posiadamy również sytuacje na temat wzrostu opłaty z tytułu ponad umownego poboru energii biernej. Na szczęście pojawiają się na horyzoncie również dobre informacje i to od nich warto rozpocząć.

Dobre wiadomości dla przedsiębiorców na początku roku 2024

Pierwsze zmiany na plus dadzą nam się we znaki już na fakturach w lutym. Porównując stawki z 2023 roku do stawek, które będą nas dotyczyły w tym roku, okazuje się, że na konkretnych składowych rachunków pojawiają się spadki. Dla przykładu, faktura z końcówki roku 2023, w grupie taryfowej C12a. Biorąc pod uwagę zmienną sieciową, która w praktyce stanowi 40% rachunku odbiorcy widzimy różnice w cenie, która spadła o blisko 6%. Otóż zmienna sieciowa szczytowa w ubiegłym roku wynosiła 0,3410zł/kWh, zaś w 2024 roku jest to 0,3240zł/kWh. Porównując także opłatę za dystrybucję nie zauważamy zmian, stawka nadal pozostaje na poziomie 6,95zł/kW/m-c. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców.

Grupa taryfowa C21, również ma powody do zadowolenia. Analogicznie do poprzedniej grupy taryfowej, opłaty spadną. O ile w ubiegłym roku opłata za zmienną sieciową wynosiła 0,2293zł/kWh, o tyle w tym roku stawka, która będzie nas obowiązywać to 0,2138zł/kWh. To kolejny spadek o tym razem blisko 8%.

Na pewno stanie się to zauważalne na przestrzeni przyszłych faktur. Tutaj również stawka za opłatę dystrybucyjną nie uległa zmianie, nadal pozostaje na poziomie:

26,90zł/kW/m-c.

Wzrost ceny energii na rynku konkurencyjnym

Niestety, wraz z 1 stycznia 2024 roku klienci korzystający z sieci średniego, wysokiego oraz najwyższego napięcia, a także klienci zasilani z sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1kV, muszą spodziewać się wzrostu opłat. Tutaj przede wszystkim rozchodzi się o opłatę z tytułu ponad umownego poboru energii biernej. Skąd takie zmiany? Przede wszystkim wynika to ze wzrostu średniej ceny sprzedaży energii jeszcze za rok 2022. Taki stan rzeczy pokazuje nam już dziś, że możemy spodziewać się wzrostu o 88%.

Taki wynik, to konsekwencja wystąpienia współczynnika Crk we wzorze na obliczanie kwoty za ponad umowny pobór.

Wzór prezentuje się następująco:

Co za tym idzie, wzrost ceny z 278,09 zł/MWh w 2021 roku, na 523,71zł/MWh za 2022 rok, daje różnicę 245,62zł. I to właśnie ta różnica daje nam jasny komunikat o wzroście opłaty o blisko 90%.

Energia bierna również generuje opłaty

Jak wiemy, docelowo energia bierna przede wszystkim „krąży” pomiędzy elektrownią, a odbiorcami, natomiast to energia czynna daje tę możliwość, aby urządzenia funkcjonowały. Nie zmienia to jednak faktu, że energia bierna jest i generuje opłaty. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu. Energię bierną w postaci indukcyjnej, czy pojemnościowej da się skompensować. Jeśli opłaty są wysokie, warto zastanowić się nad dobraniem kompensatora. Jest to część wewnętrzna instalacji, wobec tego nie generuje to konieczności tworzenia zgłoszenia do spółki energetycznej w tym zakresie.

 Oby nowy rok, który niedawno przywitaliśmy, był rokiem obfitującym w same dobre informacje z zakresu energetyki. Początek okazał się być dobry, z garstką mniej przyjemnych informacji. Niemniej jednak nie powinniśmy tracić czujności oraz chęci optymalizacji rachunków. W każdym momencie prowadzenia firmy, warto, ale także należy szukać oszczędności. Jak pokazuje powyższy artykuł, warto szukać rozwiązań, które w przyszłości będą mogły obfitować w niższe rachunki.

 MaxEnergy wie jak uporać się z Państwa fakturami. Nasi specjaliści z chęcią doradzą, co zrobić, aby rachunki nie mroziły krwi w żyłach każdego miesiąca. Profesjonalni doradcy, podpowiedzą co zrobić, aby zminimalizować koszta za energię elektryczną. Skontaktuj się z nami, porozmawiajmy o naszym przyszłym, wspólnym sukcesie.

Masz pytanie? Napisz do nas lub zadzwoń.

Służymy pomocą 🤝

📞 856 671 300

MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt pn. „Specjalistyczna usługa doradcza w zakresie przygotowania specyfikacji procesów" w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20 Numer wniosku o dofinansowanie realizacji projektu: RPPD.01.04.01-20-2502/20 Celem projektu jest rozwój i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ poprzez skorzystanie z profesjonalnej usługi doradczej o charakterze prorozwojowym, która polega na przygotowaniu specyfikacji procesów. Wynikiem doradztwa jest opracowanie nowej, innowacyjnej usługi informatycznej dostosowanej do profilu i aktualnych potrzeb firmy. Poprzez przeprowadzenie profesjonalnego doradztwa i wdrożenie strategii procesowych firma uzyska szanse na zwiększenie udziału w rynku, otwarcie nowych oddziałów, a co za ty idzie wzrost zatrudnienia, zysku i rentowności przedsiębiorstwa Końcowym efektem będzie rozwój firmy, uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 47 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 39 950,00 PLN.
MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt ” Opracowanie kompleksowej strategii marketingowej online (SEO/SEM) w oparciu analitykę internetową i Data Driven wraz z nadzorem przy wdrożeniu usługi.” w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20, Nr umowy: UDA-RPPD.01.04.01-20-2501/20-00 Celem projektu jest rozwój przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ, poprzez skorzystanie z usługi prorozwojowej dotyczącej opracowania i wdrożenie kompleksowej strategii marketingowej online. Firma Max Energy Sp. z o.o. dzięki projektowi uzyska szanse na wzrost udziału w rynku i ekspansję na inne województwa, poprawę wizerunku, zdobycie przewagi konkurencyjnej i rozpoznawalności, a co za tym idzie - wzrost rentowności przedsiębiorstwa. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 45 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 38 250,00 PLN.