W dniu 18 maja 2022r. przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentowali szczegóły nowego planu określanego jako REPower EU. Jedną z kluczowych strategii Brukseli jest stopniowe wprowadzanie obowiązku montażu dachowych instalacji fotowoltaicznych.
Głównym celem przedsięwzięcia jest przyśpieszenie dekarbonizacji Unii Europejskiej. Projekt zakłada także podjęcie działań mających zmniejszyć zależność UE od importu rosyjskich surowców energetycznych.
Komisja Europejska zamierza osiągnąć swoje cele dzięki zwiększeniu działań w 3 obszarach. Jednym z nich są inwestycje w odnawialne źródła energii, drugim – przyśpieszenie poprawy efektywności energetycznej. Trzeci natomiast dotyczy większej dywersyfikacji kierunków importu surowców energetycznych.
Zgodnie z najnowszymi założeniami Brukseli, w 2030 roku odnawialne źródła energii mają stanowić 45% konsumpcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Początkowo zakładano niższą wartość – 40%.
Komisja Europejska chcąc zwiększyć inwestycje w OZE planuje ułatwić i przyśpieszyć proces uzyskiwania pozwoleń. W tym celu w każdym kraju członkowskim UE powstaną specjalnie wyznaczone strefy posiadające wcześniej przygotowaną kompleksową ocenę środowiskową. Takie działanie spowoduje zwolnienie inwestorów z obowiązku jej przeprowadzenia. W takich strefach czas na przygotowanie projektów OZE skróci się do roku, a przy małych instalacjach – jeszcze szybciej.
Komisja Europejska chcąc wesprzeć sektor fotowoltaiczny wprowadziła nową unijną strategię zwaną EU Solar Strategy. Celem nowego planu jest podwojenie całkowitej mocy elektrowni fotowoltaicznych w UE do roku 2025, do poziomu 320 GW. Na koniec obecnej dekady moc ma wzrosnąć do 600 GW.
Jednym z ważniejszych programów Brukseli wykorzystujących potencjał energetyki słonecznej jest European Solar Rooftops Initiative. Założeniem projektu jest stopniowe wprowadzanie obowiązku montażu dachowych instalacji fotowoltaicznych. Program zakłada, że od 2026 roku każdy nowy budynek publiczny i komercyjny o powierzchni użytkowej ponad 250 m2 będzie zobowiązany do posiadania instalacji fotowoltaicznej. Od 2027r. obowiązek ten zostanie poszerzony o istniejące już budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m2. A od 2029r. w instalacje fotowoltaiczne będą musiały być wyposażone wszystkie nowe domy.
Program zakłada skrócenie do minimum wszystkich formalności związanych z przygotowaniem dachowych instalacji fotowoltaicznych. Czas oczekiwania wyniesie maksymalnie 3 miesiące.
Według planów Brukseli, w każdej gminie Unii Europejskiej posiadającej ponad 10 tysięcy mieszkańców powstanie co najmniej jedna wspólnota energetyczna.
Komisja Europejska zamierza również wdrożyć programy wykorzystujące fotowoltaikę w celu obniżania kosztów energii mniej zamożnym odbiorcom.
Państwa należące do UE będą w obowiązku do zapewnienia systemów wsparcia dla osób inwestujących w fotowoltaikę, a także w połączeniu z pompami ciepła i magazynami energii.
Komisja Europejska planuje działania nie tylko związane z elektroenergetyką. Jedną z kluczowych spraw mających na celu uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych i przyśpieszenie dekarbonizacji jest inwestycja w pompy ciepła. Bruksela planuje podwojenie liczby zainstalowanych pomp ciepła na obszarze Unii Europejskiej.
Polska już od kilku lat umożliwia swoim obywatelom udział w programie „Mój Prąd” dofinansowującym fotowoltaikę. Pisaliśmy o tym tutaj. Dotację można uzyskać nie tylko na montaż instalacji fotowoltaicznych ale także systemów zarządzania energią, magazynów energii i ciepła.
Więcej szczegółów dotyczących programu „Mój Prąd” można znaleźć na stronie mojprad.gov.pl
Jesteś zainteresowany montażem instalacji fotowoltaicznej? Napisz do nas.