loading
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Post Image
03 wrz, 2021
Posted by admin
0 comment

Pierwsza w Polsce instalacja ogniw słonecznych perowskitowych

W Lublinie, w dniu 24.08.2021r. uruchomiono pierwszą w Polsce instalację paneli słonecznych na bazie perowskitów. Innowacyjna instalacja została umieszczona na fasadzie biurowca firmy Aliplast. Zajmuje powierzchnię ok. 32 m2 i wyglądem przypomina żaluzje – łamacze światła z ogniwami perowskitowymi.

Prekursorem nowej technologii jest polska fizyk – Olga Malinkiewicz. Polka jako pierwsza na świecie opracowała nowy sposób wytwarzania ogniw fotowoltaicznych z minerałów – perowskitów. Ogniwa te są bardzo miękkie i plastyczne. Można je stosować w postaci cienkiej jak folia warstwy w dowolnym miejscu: na oknach, ścianach, telefonach, ubraniach itp.

Do niedawna ogniwa te były najbardziej wydajne w środowisku pozbawionym wilgoci. Prace jednak poszły na tyle do przodu, że pokonano tą niedogodność.

Panele te działają praktycznie identycznie jak krzemowe z tą różnicą, że generują energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego oświetlenia. Perowskity są bezkonkurencyjne zwłaszcza jeśli chodzi o gorsze warunki świetlne. Jeśli panele krzemowe będą zacienione natychmiast spada ich wydajność, co nie dzieje się w przypadku perowskitów.

Tradycyjne panele fotowoltaiczne są ciężkie i bardzo kruche i nie na każdej powierzchni mogą być umieszczone, zwłaszcza na halach i magazynach o lekkich konstrukcjach. W takiej sytuacji zastosowanie mogą mieć lekkie i plastyczne ogniwa z perowskitów.

Materiał do produkcji innowacyjnych ogniw pozyskuje się chemicznie poprzez syntezę. Perowskity można użyć w postaci tuszu i wydrukować panele fotowoltaiczne na specjalnych drukarkach. To sprawia, że panele nie tylko są tanie, ale również ich proces wytwarzania jest przyjazny dla środowiska.

Ich produkcja nie wymaga wysokich temperatur, co wpływa na znacznie mniejsze zużycie energii, niższe koszty ich wytwarzania, a także możliwość wykorzystania podłoży o różnych powierzchniach np. tekstyliów czy folii. Generują energię, także ze sztucznego światła i w przeciwieństwie do pierwotnych paneli są wydajne również, gdy promienie słoneczne padają pod innym kątem niż 90 stopni.

Pilotażowe żaluzje fotowoltaiczne z nowymi ogniwami perowskitowymi, które zamontowano w Lublinie nie tylko wytwarzają energię ze światła słonecznego, ale również chronią budynek przed przegrzaniem, czy wychłodzeniem. Dodatkowo są zautomatyzowane tj. współpracują ze stacją pogodową zlokalizowaną na dachu biurowca i w zależności od ruchu słońca zmieniają swoje położenie. To wszystko po to, aby zapewnić efektywność energetyczną obiektu oraz zagwarantować komfort cieplny i ochronę przed zbyt ostrym światłem użytkownikom budynku – niezależnie od pory roku.

Pierwsza na świecie fabryka ogniw perowskitowych została otwarta w maju tego roku we Wrocławiu. Uruchomiła ją polska firma Saule Technologies, której współzałożycielką jest Olga Malinkiewicz. Pierwszym klientem Saule została wspomniana firma Aliplast z Lublina.
Pojawiła się już informacja, że kolejna instalacja ogniw perowskitowych ma zostać zaprezentowana na budynku polskiego pawilonu Wystawy Światowej EXPO w Dubaju.

MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt pn. „Specjalistyczna usługa doradcza w zakresie przygotowania specyfikacji procesów" w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20 Numer wniosku o dofinansowanie realizacji projektu: RPPD.01.04.01-20-2502/20 Celem projektu jest rozwój i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ poprzez skorzystanie z profesjonalnej usługi doradczej o charakterze prorozwojowym, która polega na przygotowaniu specyfikacji procesów. Wynikiem doradztwa jest opracowanie nowej, innowacyjnej usługi informatycznej dostosowanej do profilu i aktualnych potrzeb firmy. Poprzez przeprowadzenie profesjonalnego doradztwa i wdrożenie strategii procesowych firma uzyska szanse na zwiększenie udziału w rynku, otwarcie nowych oddziałów, a co za ty idzie wzrost zatrudnienia, zysku i rentowności przedsiębiorstwa Końcowym efektem będzie rozwój firmy, uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 47 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 39 950,00 PLN.
MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt ” Opracowanie kompleksowej strategii marketingowej online (SEO/SEM) w oparciu analitykę internetową i Data Driven wraz z nadzorem przy wdrożeniu usługi.” w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20, Nr umowy: UDA-RPPD.01.04.01-20-2501/20-00 Celem projektu jest rozwój przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ, poprzez skorzystanie z usługi prorozwojowej dotyczącej opracowania i wdrożenie kompleksowej strategii marketingowej online. Firma Max Energy Sp. z o.o. dzięki projektowi uzyska szanse na wzrost udziału w rynku i ekspansję na inne województwa, poprawę wizerunku, zdobycie przewagi konkurencyjnej i rozpoznawalności, a co za tym idzie - wzrost rentowności przedsiębiorstwa. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 45 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 38 250,00 PLN.