loading
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Post Image
27 paź, 2022
Posted by amencel
0 comment

W Braniewie powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

farm
Farma fotowoltaiczna w miejscowości Stępień | Autor zdjęcia: Equinor

4 października, w miejscowości Stępień (gmina Braniewo) zakończyła się budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.

Obiekt składa się ze 100 tysięcy paneli słonecznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów. Budowa trwała niespełna 1,5 roku.

Wyprodukuje rocznie 61 GWh energii, co odpowiada zapotrzebowaniu ponad 30 tys. gospodarstw domowych.

Pierwsza z farm grupy Equinor w Polsce

Norweska grupa Equinor w ostatnim czasie oddała do użytku swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce. Jest ona jednocześnie jedną z największych tego typu obiektów w naszym kraju.

Ukończony projekt o nazwie PV Stępień, zaowocował w nową elektrownię fotowoltaiczną o mocy 58 MW.

Wykonania tej inwestycji podjęła się spółka Wento a inwestorem jest natomiast firma Equinor.

W pierwszym roku współpracy, firmy rozpoczęły budowy trzech farm fotowoltaicznych w Polsce, o łącznej mocy wynoszącej 171 MW.  Farma na Warmii i Mazurach jest pierwszą z ukończonych inwestycji, natomiast pozostałe dwie powinny być gotowe w latach 2023-2024. Są one realizowane w pobliżu miejscowości Zagórzyca w województwie pomorskim oraz w Lipnie w województwie wielkopolskim. Norwegowie będą sprzedawać energię z tych farm na podstawie umów PPA.

Warto również wspomnieć, że przy budowie i na etapie funkcjonowania farmy inwestor współpracuje z lokalnymi wykonawcami. Tym samym wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji fotowoltaicznych.

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce

Wspomniana farma fotowoltaiczna PV Stępień to obecnie czwarta największa inwestycja tego typu w Polsce.

Pierwsze miejsce zajmuje farma w Zwartowie na Pomorzu o mocy 204 MW (Respect Energy, Goldbeck Solar). Następnie mamy farmę w Brudzenie w województwie wielkopolskim o mocy 70 MW (ZE PAK). Kolejna znajduje się w lubuskiej gminie Witnica i ma moc 64 MW. Wykonania podjął się deweloper BayWa i obecnie należy do Alternus Energy Group.

Inne inwestycje OZE

Firma Equinor oprócz budowy farm fotowoltaicznych w Polsce jest również zaangażowana w realizację trzech projektów morskich farm wiatrowych. Ich łączna moc ma wynosić 3 GW  i będzie realizowana w ramach joint venture 50/50 z Polenergią.

Urząd Regulacji Energetyki podjął decyzję o przyznaniu kontraktów różnicowych dla dwóch projektów, czyli MFM Bałtyk II i MFW Bałtyk III, których łączna moc ma wynieść 1440 MW. Takie rozwiązanie pozwoli na zabezpieczenie przychodów ze sprzedaży energii na okres 20 lat.

Trzeci z projektów Equinor i Polenergii – MFW Bałtyk I o finalnej mocy 1540 MW jest jeszcze na wcześniejszym etapie rozwoju.

Projekty w innych krajach

Norweska grupa energetyczna działa również w innych krajach, nawet poza Europą. Cztery lata temu oddała do użytku elektrownię fotowoltaiczną w Brazylii o mocy 162 MW. Equinor ma tam 43,5 procent udziałów a pozostałe udziały należą do wywodzącego się również z Norwegii dewelopera elektrowni fotowoltaicznych Scatec Solar.

Ostatnio Norwegowie rozpoczęli budowę następnej ogromniej elektrowni fotowoltaicznej w Brazylii. Jej moc ma wynieść wynieść 531 MW. W tej inwestycji Equinor ma 33 procent udziałów a pozostałe należą do Scatec Solar oraz firmy Hydro Rein.


Masz pytanie? Napisz do nas lub zadzwoń.

📞 856 671 300

📩 marketing@max-energy.pl

MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt pn. „Specjalistyczna usługa doradcza w zakresie przygotowania specyfikacji procesów" w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20 Numer wniosku o dofinansowanie realizacji projektu: RPPD.01.04.01-20-2502/20 Celem projektu jest rozwój i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ poprzez skorzystanie z profesjonalnej usługi doradczej o charakterze prorozwojowym, która polega na przygotowaniu specyfikacji procesów. Wynikiem doradztwa jest opracowanie nowej, innowacyjnej usługi informatycznej dostosowanej do profilu i aktualnych potrzeb firmy. Poprzez przeprowadzenie profesjonalnego doradztwa i wdrożenie strategii procesowych firma uzyska szanse na zwiększenie udziału w rynku, otwarcie nowych oddziałów, a co za ty idzie wzrost zatrudnienia, zysku i rentowności przedsiębiorstwa Końcowym efektem będzie rozwój firmy, uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 47 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 39 950,00 PLN.
MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt ” Opracowanie kompleksowej strategii marketingowej online (SEO/SEM) w oparciu analitykę internetową i Data Driven wraz z nadzorem przy wdrożeniu usługi.” w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20, Nr umowy: UDA-RPPD.01.04.01-20-2501/20-00 Celem projektu jest rozwój przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ, poprzez skorzystanie z usługi prorozwojowej dotyczącej opracowania i wdrożenie kompleksowej strategii marketingowej online. Firma Max Energy Sp. z o.o. dzięki projektowi uzyska szanse na wzrost udziału w rynku i ekspansję na inne województwa, poprawę wizerunku, zdobycie przewagi konkurencyjnej i rozpoznawalności, a co za tym idzie - wzrost rentowności przedsiębiorstwa. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 45 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 38 250,00 PLN.