loading
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Post Image
14 lut, 2024
Posted by Joanna
0 comment

Gospodarstwa domowe – ważna informacja odnośnie cen za energię elektryczną od 1 lipca 2024 roku.

Tym razem przyjrzymy się sytuacji, która będzie miała miejsce w drugiej połowie roku. Otóż do 30 czerwca możemy liczyć na zamrożenie cen energii. Ale co w takim razie wydarzy się 1 lipca? Jakie stawki będą nas obowiązywały? Czy mrożenie cen będzie miało swoją ciągłość, czy musimy liczyć się z podwyżkami?

Ile płacimy aktualnie za energię elektryczną?

Spójrzmy jak sytuacja wygląda aktualnie. Dzięki tarczom antyinflacyjnym, dziś średnia stawka za sprzedaż prądu plasuje się na poziome 0,51zł za kWh. Do tego należy jeszcze doliczyć 0,53 zł brutto. Jest to tak zwana opłata dystrybucyjna. Łącznie mamy już kwotę 1,04zł za kWh. Jak będzie od 1 lipca? Tak naprawdę informacje o cenach prądu URE zatwierdził już w grudniu. Natomiast z racji tego, że w dalszym ciągu ceny są mrożone, nie weszły one w życie. I tak kolejno, z chwilą zakończenia osłony, która trwa do 30 czerwca, będą obowiązywały nowe stawki. Oto one:

💡PGE – 0,914 zł za kWh

💡TAURON – 0,9125 zł za kWh

💡ENEA – 0,9148 zł za kWh

💡ENERGA – 0,9114 zł za kWh

Podane wyżej stawki są kwotami brutto. Warto zwrócić uwagę na to, że są to kwoty tylko i wyłącznie za sprzedaż prądu. A co za tym idzie, nie są tam wliczone dodatkowe opłaty za dystrybucję. Warto o tym pamiętać.

Firmy państwowe są znane, a E.ON?

Firmy, które zostały wyszczególnione, są przedsiębiorstwami państwowymi. A co za tym idzie, te kwoty ustalane są pod bacznym i czujnym okiem URE. Natomiast w województwie mazowieckim – w Warszawie istnieje także firma pod nazwą E.ON. Jest to największa firma prywatna, która sprzedaje prąd. Co za tym idzie, nie podlega pod URE. Stawki, które proponują – ustalają w swoim zakresie. Co ważne, trzeba zauważyć, że stawki są nieco niższe od tych, które zaproponowało PGE, TAURON, ENEA czy ENERGA. Choć na ten moment nie jesteśmy w stanie podać szczegółów, ponieważ E.ON nie opublikował jeszcze „aktualizacji” cen, które będą obowiązywały po odmrożeniu cen. Na to jeszcze czekamy.

Ile będziemy płacić po 30 czerwca 2024 roku?

Zapoznaliśmy się już z kwotami za sprzedaż energii elektrycznej. A więc, idąc dalej warto teraz zsumować to wraz z opłatami za dystrybucję. A to wszystko po to, aby zobrazować jakie faktycznie stawki będą nas obowiązywały po odmrożeniu cen. A zatem:

💡PGE – 1,444 zł za kWh

💡TAURON – 1,4425 zł za kWh

💡ENEA – 1,448 zł za kWh

💡ENERGA – 1,4414 zł za kWh

Liczby mówią same za siebie. Od lipca możemy liczyć się z tym, że nasze opłaty wzrosną o ok. 38%, w porównaniu z tym co mamy teraz.  Jaki to jest dla nas sygnał? Na pewno na rachunkach odmrożenie cen będzie zauważalne.

Ceny są wyższe, bo węgiel również nie tanieje

Pamiętajmy o tym, że ceny energii uzależnione są także od tego w jaki sposób produkujemy prąd. To ważne, bo w dalszym ciągu największe produkcje generują elektrownie węglowe. Zwróćmy uwagę na to, że cena węgla nie spada, lecz wzrasta. Niemniej jednak,  pocieszające staje się to, że OZE nas wspomaga. Gdyby nie było w naszym kraju produkcji energii za pomocą fotowoltaiki czy wiatraków – prąd byłby jeszcze droższy. 

A zatem, nie pozostaje nam nic innego, jak czekać. Pewnie kwestie są nieuniknione. Musimy liczyć się z tym, że nic nie trwa wiecznie. Jak zapowiada ministra klimatu – po odmrożeniu cen pojawi się pakiet pomocowy dla potrzebujących. Natomiast co kryje się pod słowem „potrzebujący”, jakie trzeba będzie spełniać warunki – na ten moment, tego jeszcze nie wiemy. Kryteria będą znane na przestrzeni tygodni.

Masz pytanie? Napisz do nas lub zadzwoń.

Służymy pomocą 🤝

Telefon do Doradcy 📞 +48 601 209 098

Telefon do biura Max-Energy 📞 +48 856 671 300

MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt pn. „Specjalistyczna usługa doradcza w zakresie przygotowania specyfikacji procesów" w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20 Numer wniosku o dofinansowanie realizacji projektu: RPPD.01.04.01-20-2502/20 Celem projektu jest rozwój i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ poprzez skorzystanie z profesjonalnej usługi doradczej o charakterze prorozwojowym, która polega na przygotowaniu specyfikacji procesów. Wynikiem doradztwa jest opracowanie nowej, innowacyjnej usługi informatycznej dostosowanej do profilu i aktualnych potrzeb firmy. Poprzez przeprowadzenie profesjonalnego doradztwa i wdrożenie strategii procesowych firma uzyska szanse na zwiększenie udziału w rynku, otwarcie nowych oddziałów, a co za ty idzie wzrost zatrudnienia, zysku i rentowności przedsiębiorstwa Końcowym efektem będzie rozwój firmy, uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 47 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 39 950,00 PLN.
MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt ” Opracowanie kompleksowej strategii marketingowej online (SEO/SEM) w oparciu analitykę internetową i Data Driven wraz z nadzorem przy wdrożeniu usługi.” w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20, Nr umowy: UDA-RPPD.01.04.01-20-2501/20-00 Celem projektu jest rozwój przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ, poprzez skorzystanie z usługi prorozwojowej dotyczącej opracowania i wdrożenie kompleksowej strategii marketingowej online. Firma Max Energy Sp. z o.o. dzięki projektowi uzyska szanse na wzrost udziału w rynku i ekspansję na inne województwa, poprawę wizerunku, zdobycie przewagi konkurencyjnej i rozpoznawalności, a co za tym idzie - wzrost rentowności przedsiębiorstwa. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 45 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 38 250,00 PLN.