loading
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Max Energy Sp. z o.o. Produkcyjna 92B, 15-680 Białystok
Pn.-Pt. 08:00 - 16:00
Post Image
18 sie, 2021
Posted by admin
0 comment

Samochodem elektrycznym na wakacje?

Z roku na rok w Polsce jak i w całej Europie przybywa samochodów elektrycznych. Wraz ze wzrostem liczby zeroemisyjnych aut rozwija się infrastruktura ładowania, a także cała technologia związana z elektromobilnością.

W okresie ostatnich 12 miesięcy w Polsce powstało 327 nowych ogólnodostępnych ładowarek. Na początku lipca 2021r. zanotowano 1521 stacji. 67% z nich stanowiły wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mniejszej lub równej mocy 22 kW, a 33% to szybkie punkty z prądem stałym (DC).

Każda kolejna generacja e-samochodów wyposażona jest w coraz to lepsze parametry techniczne pozwalające wydłużyć trasę przejazdu. Przeciętne zeroemisyjne auto jest w stanie pokonać drogę ok. 300 – 350 km na jednym ładowaniu. Dostępne są również modele, których zasięg jest znacznie większy i wynosi ok. 500 km lub więcej.

Kierowcy planujący trasę mają możliwość zlokalizowania stacji ładowania we wszystkich europejskich krajach. Służą do tego cyfrowe i ogólnodostępne mapy, np. Chargemap, Plugshore itp. Producenci pojazdów prześcigają się w pomysłach ułatwiających podróż. Powstały specjalne oprogramowania dedykowane elektrykom. Aplikacja w łatwy i szybki sposób podpowiada, gdzie w pobliżu lub na zaplanowanej trasie można naładować samochód.

Koszt uzupełnienia energii (ładowania) na stacjach sieci GreenWay prądem zmiennym (AC) w taryfie Energia Plus (ładowanie z mocą do 25 kW) to 1,09 zł za 1 kWh. Za pomocą szybkiej ładowarki prądu stałego (DC) w taryfie Energia MAX (mocą od 70 do 140 kW) – 1,39 zł/kWh.

W przypadku samochodów elektrycznych nie ma różnicy w cenie energii w zależności od sezonu. Koszt ładowania będzie identyczny w przypadku tych samych typów ładowarek, bez znaczenia gdzie tego dokonamy tj. przy autostradzie, czy też w mieście. Dodatkowo GreenWay w okresie letnim przyznaje kierowcom e-samochodów darmowe ładowania i rabaty.

Podróżując elektrykiem po Europie, możemy liczyć na dodatkowe bonifikaty, które nie przysługują właścicielom aut napędzanych tradycyjnym paliwem. W Czechach pojazdy elektryczne (BEV), hybrydy typu plug-in (PHEV), zasilane wodorem (FCEV) o emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są zwolnione z opłat za przejazd autostradą.

W Polsce, pilotażowo przez kilka miesięcy, wszyscy kierowcy e-samochodów mają możliwość bezpłatnego pokonywania wybranych odcinków trasy A1 i A4. Dzięki temu zabiegowi już teraz oszczędzono około 14 ton papieru z niewydanych biletów autostradowych.

Kolejnym ciekawym projektem wpływającym na rozwój elektromobilności w Polsce jest przykład z Trójmiasta. W Gdańsku, przy ulicy Komandorskiej w dzielnicy Grabówek, na słupach oświetleniowych zainstalowano 2 stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycja ma na celu sprawdzenie atrakcyjności tego typu rozwiązania wśród mieszkańców z ograniczoną możliwością montażu własnych urządzeń ładujących. Oceniona zostanie również skuteczność ładowarek zlokalizowanych na słupach oświetleniowych działających w sprzężeniu – podłączonych w większej liczbie do jednego układu sterowania oświetleniem.

Jeśli posiadamy auto o realnym zasięgu do 300-350 km to jak najbardziej możemy myśleć o wakacyjnych wojażach elektrykiem. Mimo coraz to większej dynamiki rozwoju sieci stacji ładowania, w dalszym ciągu powinniśmy planować trasę przejazdu by bez większych problemów dotrzeć do wybranego celu. Czas przeznaczony na odpoczynek możemy jednocześnie wykorzystać na doładowanie baterii pojazdu.

MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt pn. „Specjalistyczna usługa doradcza w zakresie przygotowania specyfikacji procesów" w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20 Numer wniosku o dofinansowanie realizacji projektu: RPPD.01.04.01-20-2502/20 Celem projektu jest rozwój i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ poprzez skorzystanie z profesjonalnej usługi doradczej o charakterze prorozwojowym, która polega na przygotowaniu specyfikacji procesów. Wynikiem doradztwa jest opracowanie nowej, innowacyjnej usługi informatycznej dostosowanej do profilu i aktualnych potrzeb firmy. Poprzez przeprowadzenie profesjonalnego doradztwa i wdrożenie strategii procesowych firma uzyska szanse na zwiększenie udziału w rynku, otwarcie nowych oddziałów, a co za ty idzie wzrost zatrudnienia, zysku i rentowności przedsiębiorstwa Końcowym efektem będzie rozwój firmy, uzyskanie przewagi konkurencyjnej oraz zbudowanie silnej, rozpoznawalnej marki. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 47 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 39 950,00 PLN.
MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ realizuje projekt ” Opracowanie kompleksowej strategii marketingowej online (SEO/SEM) w oparciu analitykę internetową i Data Driven wraz z nadzorem przy wdrożeniu usługi.” w ramach: Poddziałanie 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa Typ projektu 1 A. Usługi doradcze o specjalistycznym charakterze na rzecz podlaskich MŚP (model popytowy) Numer naboru: RPPD.01.04.01-IZ.00-20-002/20, Nr umowy: UDA-RPPD.01.04.01-20-2501/20-00 Celem projektu jest rozwój przedsiębiorstwa MAX ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOSCIĄ, poprzez skorzystanie z usługi prorozwojowej dotyczącej opracowania i wdrożenie kompleksowej strategii marketingowej online. Firma Max Energy Sp. z o.o. dzięki projektowi uzyska szanse na wzrost udziału w rynku i ekspansję na inne województwa, poprawę wizerunku, zdobycie przewagi konkurencyjnej i rozpoznawalności, a co za tym idzie - wzrost rentowności przedsiębiorstwa. Wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi: 45 000,00 PLN. Wartość wnioskowanego dofinansowania wynosi: 38 250,00 PLN.